Radeon RX570 czy warto? - Premiera? Dane techniczne i wydajność
Jeszcze przed premierą producent zapewniał, że karty z nowej serii mają stanowić wyłącznie rozwinięcie rozwiązań, z którymi mogliśmy się zaznajomić w roku ubiegłym, kiedy to na rynku debiutowały grafiki RX 480 i 470.
Polecane karty graficzne
Jak nietrudno się domyślić, omawiana karta ma zastąpić model RX 470, który spotkał się z mieszanym odbiorem, zwłaszcza wśród graczy. Firma AMD postawiła przede wszystkim na usprawnienie procesu technologicznego, dzięki czemu nowa karta ma pracować stabilniej i w niższej temperaturze. Jak natomiast wygląda sprawa jej osiągów?
Architektura:
Jednostki cieniujące:
Jednostki teksturujące:
Taktowanie rdzenia:
Moc obliczeniowa:
Rodzaj pamięci:
Zegar pamięci:
Przepustowość pamięci:
API:
Złącze graficzne:
Polaris, GCN gen. 4.
2048
128
1168MHz (1244MHz tryb Boost)
ok. 5120 gigaflopów
GDDR5, 4096MB
1750MHz
224 GB/s
DirectX 12
PCI-E 3.0
W porównaniu do poprzedniczki, doszło przede wszystkim do wzrostu taktowania podstawowego (model RX 470 wyróżniał się wartościami na poziomie 926-1266 MHz). Podkreślić należy fakt, że Radeon RX 570 sprzedawany będzie przede wszystkim z 4 GB pamięci, jednak na rynku będzie można znaleźć również kilka modeli z 8 GB pamięci. Niektóre z nich mają wyróżniać się także nieco podkręconym taktowaniem – końcowe osiągi mogą być więc wyższe.
Nowa karta pracuje na rdzeniu Polaris 20, który ma zagwarantować obsługę gier w rozdzielczości 1080p. Ponadto producent nie zapomniał o zaimplementowaniu technologii pozwalającej na obsługę kilku monitorów (FreeSync), a także dedykowanych rozwiązaniach, które przyczyniają się do wzrostu możliwości karty – spośród nich wymienić należy przede wszystkim takie technologie jak Radeo ReLive oraz Radeon Chill.
Testy
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że AMD Radeon RX 570 rzeczywiście nagrzewa się w dużo mniejszym stopniu niż jednostki poprzedniej generacji. Jest to również karta, która nie cierpi na notoryczne spadki taktowania, do których dochodzi w ramach zjawiska o nazwie „thermal throttling”. Nieco gorzej wyglądają testy na pobór energii. Karta RX 570 jest bardzo energochłonna – w wielu sytuacjach pobór znacząco przekracza granicę 250 W, co nie jest dobrą informacją dla osób zainteresowanych jej zakupem.
Wzrost taktowania względem modelu RX 470 pozwolił również na zwiększenie wydajności o około 8-10%. Producent utrzymuje, że nowa karta ma zagwarantować obsługę wszystkich najnowszych gier na wysokich detalach graficznych. W rzeczywistości jednak nie zawsze udaje się uzyskać 60 klatek na sekundę, zwłaszcza podczas obsługi najbardziej wymagających tytułów.
Mimo wszystko, Radeon RX 570 jest w stanie zapewnić nam stabilną i płynną rozgrywkę w ramach takich tytułów jak Deus Ex: Mankind Divided, Mirror’s Edge Catalyst, Wiedźmin 3: Dziki Gon, Battlefield 1 czy Rise of the Romb Raider.
Cena
Oczywiście podkreślić należy, że wiele zależy od poszczególnych wersji karty – modele wyposażone w 4 GB pamięci i ze standardowym taktowaniem mają kosztować 849 złotych. Cena ta oczywiście wzrośnie w przypadku kart podkręcanych bądź ze zwiększoną ilością pamięci.
Czy warto?
O żadnej rewolucji nie mogło być mowy – AMD już wiele miesięcy temu podkreślało, że karty graficzne z serii RX 500 mają stanowić kolejny krok w ramach długoterminowego rozwoju. Do czynienia mamy więc wyłącznie z ewolucją, która jednak pozwala graczom skorzystać ze zwiększonej wydajności, odczuwalnej zwłaszcza w przypadku obsługi najnowszych gier komputerowych.
Pod tym względem, AMD wypełniło swoje zadanie. Podkreślić należy, że w wielu testach Radeon RX 570 spisuje się nieco lepiej niż konkurencyjna karta z tej samej półki jakościowej, a więc 3-gigabajtowa Nvidia GeForce GTX 1060. Dla graczy jest to doskonała wiadomość, ponieważ oznacza ona, że rywalizacja na rynku nabierze tempa, co oczywiście poskutkuje dalszym rozwojem technologicznym.
Znajdziesz w Morele
Procesory - Pamięci RAM - Dyski SSD - RTX 4090 - RTX 4080
Komentarze (0)